Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Charakter cmentarzy w naszym kraju to zdecydowanie cmentarze komunalne i wyznaniowe. Decyzję o budowie lub rozbudowie cmentarza komunalnego wydaje rada gminy a w miastach rada powiatu. W przypadku cmentarza wyznaniowego, decyzje takie podejmują odpowiednie władze kościelne, jednak muszą one być zgodne z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego. W obu przypadkach potrzebna jest też zgoda właściwego dla danego terenu inspektoratu sanitarnego. Cmentarz wraz ze znajdującym się na nim domem pogrzebowym z charakteru jest nieruchomością i tak jak w przypadku każdej nieruchomości, istnieją warunki, jaki musi on spełniać. Zazwyczaj cmentarze komunalne zakładane są na terenie każdej gminy czy miasta, jednak w szczególnych warunkach może on przynależeć do kilku gmin. Wtedy też istotne jest określenie, która gmina jest zarządcą danej nekropolii.

Elementy architektury niezbędne na cmentarzu

Przy zakładaniu cmentarza, oprócz wyliczenia potrzebnej powierzchni grzebalnej, należy również uwzględnić powierzchnię dla zieleni o charakterze izolacyjnym i również ozdobnym. Są to drzewa, zazwyczaj przy ogrodzeniu, które powinno być zamknięte. Do tego dochodzą również trawniki i ciągi komunikacyjne piesze i pieszo-jezdne. Te ostatnie powinny być w wymiarach, które umożliwiałyby swobodny wjazd największego karawanu, w jaki może być wyposażony każdy zakład pogrzebowy. Cmentarz powinien również mieć plac i miejsca postojowe, jeżeli takowe nie zostało zaprojektowane w bezpośrednim jego pobliżu. Miejsca postojowe oraz ciągi komunikacyjne powinny być odpowiednio utwardzone, w celu odpływu wód opadowych. Każdy cmentarz powinien posiadać jeden a najlepiej kilka punktów czerpania wody a także miejsce na odpady urządzone w taki sposób, aby możliwa była selektywna zbiórka. Wskazane są również ogólnodostępne toalety, które jeżeli nie znajdują się na terenie cmentarza, to powinny być w bezpośrednim jego sąsiedztwie.

Odpowiednie zaprojektowanie cmentarza

Przy projektowaniu cmentarza należy również uwzględnić miejsce pod takie budowle jak kostnica czy dom pogrzebowy. Jeżeli istniej lokalna potrzeba użytkowania kaplicy, to również powinna ona się znajdować na terenie cmentarza. W niektórych przypadkach na terenie cmentarza może znajdować się zaplecze administracyjno – gospodarcze. Często taki stan rzeczy mam miejsce przy dużych i zabytkowych nekropoliach. Zazwyczaj jednak administracja cmentarza znajduje się gdzie indziej. Każda firma, której przedmiotem działalności są usługi pogrzebowe, świetnie się orientuje, gdzie i przez kogo poszczególne cmentarze są administrowane. W takich miejscach również można otrzymać informacje na temat nieznanego nam a poszukiwanego miejsca pochówku konkretnej osoby.

Autor

kontakt@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *