Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Zwierzęta domowe często są traktowane jak pełnoprawni członkowie naszych rodzin. Są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i wieloletnimi kompanami. Dotrzymują człowiekowi towarzystwa w radosnych i beztroskich momentach, ale nie odwracają się od nas w chwilach słabości, bezradności czy choroby. Nasze pupile nigdy nie odwrócą się od nas, nie ocenią, a ich bezinteresowna i nieskończenie wielka miłość towarzyszy nam do końca ich dni. Przez ogromny szacunek i sympatię do zwierząt domowych zaczęły powstawać cmentarze dla zwierząt, które można spotkać też już w Polsce. Czym są cmentarze dla zwierząt? Jaka inicjatywa stoi za ich powstawaniem?

Cmentarz dla zwierząt – godne pożegnanie

Przez wiele lat, stosunkowo nie tak dawno, jedynym sposobem zajęcia się ciałem zmarłego pupila było poddanie go procesowi utylizacji wraz z odpadami. Taki sposób traktowania zwłok był uważany za bezduszny i niehumanitarny ze względu na to, jak wielką rolę odgrywają zwierzęta w naszym życiu. Niestety często było to jedyne możliwe wyjście, ponieważ z punktu widzenia polskiego prawa samodzielne zakopywanie zwłok zwierząt na działce czy w ogródku jest nielegalne i grozi za to kara grzywny. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa i postrzeganiu zwierząt domowych jako niezastąpionych przyjaciół, powstała inicjatywa cmentarzy dla zwierząt, dzięki której każdy ma możliwość wyprawić swojemu pupilowi godny i legalny pochówek. Usługi pogrzebowe są wykonywane najczęściej przez zakład pogrzebowy specjalizujący się wyłącznie w pochówku zwierząt.

Pochówek zwierząt na cmentarzu 

Pochowanie zwierząt domowych w zasadzie nie wiele się różni od chowania ludzi. Coraz więcej firm zajmującym się pochówkiem pupili oferuje usługę kremacji. Zakład pogrzebowy oferujący chowanie zwierząt posiada specjalnie przystosowane piece, które pozwalają na kontrolowany przebieg całego procesu oraz nie stanowią zagrożenia na zanieczyszczenie powietrza. Korzystając z usługi kremacji mamy pewność, że zwłoki zwierzaka zostaną potraktowane z należytym szacunkiem.

W Polsce na cmentarzach dla zwierząt najczęściej są chowane psy, koty, króliki, fretki czy chomiki, ale zdarzają się również mniej popularne pupile. Na cmentarzach są klasyczne groby, gdzie znajdują się ciała zmarłych zwierząt lub urny, jeśli ich rodziny zdecydowały się na kremację. Cena pochówku jest ustalana indywidualnie przez zakład pogrzebowy i zależy od tego, na jakie usługi pogrzebowe zdecydowała się rodzina. Płyty nagrobne wykonywane są z kamieni, marmuru, często ozdabiane w niebanalne wzory. Właściciele utraconych pupil często przynoszą ulubione zabawki, kamienie i rzeczy, do których przywiązany był ich pupil. Niektórzy decydują się nawet na postawienie pomniczka upamiętniającego utraconego przyjaciela.

Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach

Cmentarze dla zwierząt są uczęszczane praktycznie przez cały rok. Administracja wielu cmentarzy organizuje każdego roku Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach. Święto odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę października, co pozwala na udział każdego właściciela pochowanego zwierzątka. Tak samo jak na groby ludzi, tak i tutaj przynoszone są kwiaty i znicze, odprawiane są modlitwy i wspólne wspominanie ukochanych przyjaciół.

Przykładowe cmentarze dla zwierząt w Polsce

* Psi Los – cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Polskim (województwo mazowieckie)

* Petcemetery – cmentarz dla zwierząt domowych w gminie Nekla (województwo wielkopolskie)

Autor

kontakt@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *