Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Chcesz się przydać po śmierci? Rozważ donację zwłok! O donacji zwłok mówi się bardzo często, lecz o co tak naprawdę chodzi? Donacja to nic innego jak darowizna, a więc gdy mówimy o donacji zwłok, chodzi o przekazanie ciała na cele naukowe. Zastanawiasz się, po co komuś zwłoki po śmierci? Choć nie mówi się o tym wprost, to prawda jest taka, że zwłoki ludzi od dawna wykorzystywane są w medycynie. Ciała zmarłych to dla studentów najlepszy sposób na szkolenie się w zakresie anatomii czy patologii. Fantomy, czy nawet najlepsze multimedialne atlasy nie zapewnią nauki na takim poziomie, jak kontakt z prawdziwym ludzkim ciałem. Dlatego bardzo często możemy spotkać się z programami donacji zwłok.

Jak przekazać zwłoki?

Podstawowe pytanie brzmi, jak w takim razie przekazać zwłoki? Czy to realizuje zakład pogrzebowy, rodzina, czy uczelnia, do której chce się przekazać zwłoki? Warto zacząć od tego, że aby donacja mogła być przeprowadzona, należy podpisać akt przekazania zwłok. Co ważne, akt ten musi podpisać osoba, która chce, aby to jej ciało po śmierci zostało przekazane na cele naukowe. Akt przekazania zwłok można znaleźć na stronach internetowych wydziałów medycznych, jak również w sekretariatach uczelni. Następnie wypełniony akt musi zostać potwierdzony notarialnie i wysłany do uczelni, której chcemy przekazać ciało.

Jak przygotować rodzinę?

Zgodnie z tradycją śmierć bliskiej osoby zawsze oznacza organizację pogrzebu. W takich chwilach rodzina wybiera firmę, która świadczy usługi pogrzebowe i wspólnie przygotowują pochówek. Niezależnie od tego, jaką formę pochówku wybrano, zawsze oznacza ostatnie pożegnanie z ukochaną osobą. Dlatego rodziny dokładają starań, by pogrzeb był jak najlepiej przygotowany. A co w przypadkach, gdy zmarły zdecydował się pośmiertnie oddać swoje ciało nauce? To może być dla rodziny ogromny szok. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem takiej decyzji, donator porozmawiał ze swoją rodziną i oswoił ich z tym faktem.

Donacja zwłok a pogrzeb

Czy w takim razie rodzina nie ma szans na ostatnie pożegnanie? Oczywiście, że ma. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dom pogrzebowy zorganizował symboliczną uroczystość. Co ważne, przekazanie zwłok musi nastąpić dwa dni po śmierci donatora, dlatego symboliczne uroczystości muszą zostać zorganizowane jak najszybciej. W przypadku, gdy rodzina będzie chciała poczekać na ciało członka rodziny, to tradycyjny pochówek może być możliwy od roku do 3 lat po śmierci. Najczęściej organizowany jest w formie zbiorowej uroczystości pogrzebowej dla osób, które w danym roku zdecydowały się na przekazanie swoich ciał na potrzeby medycyny. Na takiej ceremonii uczestniczą rodziny zmarłych, władze uczelni, a niejednokrotnie urzędnicy państwowi, dziękując w ten sposób za poświęcenie swojego ciała celom naukowym.

Autor

kontakt@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *