Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję ostatniej uroczystości pogrzebowej i miejsca na którym będzie się odbywać. Pochówek wertykalny i cmentarz wertykalny opiera się na koncepcji pochowania zmarłego w pozycji pionowej, a jak do tej pory, w poziomej.

Czym jest pochówek wertykalny i cmentarz wertykalny?

Pochówek wertykalny polegaj na pochowaniu osoby w pozycji stojącej, najczęściej bez trumny, za to w biodegradowalnym całunie. Po opuszczeniu ciała do okrągłego grobu, o głębokości ok. 3,2 m, zasypuje się je ziemią i utwardza. Na cmentarzach wertykalnych, czyli takich, w których zmarli pochowani są w pozycji pionowej, nie ma typowych grobowców, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Warto jednak zaznaczyć, iż nie jest to popularny sposób pochówku i ciężko znaleźć cmentarze w których tego typu pochowanie ciała zmarłego byłoby możliwe.

Geneza i rozwój pogrzebów wertykalnych

Trudno ustalić kiedy powstał pomysł na organizację pogrzebów wertykalnych. Być może miało to miejsce w XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy (w związku ze wzrostem urbanizacji) pojawiły się problemy z miejscem na pochówek zmarłych w przeludnionych aglomeracjach. W Australii, w mieście Derrinallum, odbył się w 2010 r. pierwszy pochówek wertykalny.

Na cmentarzu Kurweeton Road Cemetery pochowano w ten sposób 64-letniego Allana Heywooda. Nie ma tam grobowców, każdy grób posiada lokalizację GPS. Na ogrodzeniu cmentarza można odnaleźć dokładne współrzędne wszystkich pochowanych wertykalnie osób wraz z imionami i nazwiskami. Australijczycy podkreślają jednak, że pomysł czerpali z tradycyjnych kultur Dalekiego Wschodu, nie był to ich oryginalny pomysł.

Z kolei Memorial Necrópole Ecumênica w mieście Santos w Brazylii to ogromny, ponad 30-piętrowy wieżowiec, w którym pochówek wertykalny jest dominującą formą pogrzebu. Jego budowę rozpoczęto w 1983 r. Od tego czasu rozrósł się niemal trzykrotnie. Wertykalne cmentarze powstają również w Hong Kongu i Chicago.

Dlaczego tworzy się cmentarze wertykalne?

Pochówek wertykalny jest ekologiczną formą pożegnania ze zmarłym bliskim. Wpisuje się w tendencje powrotu do natury, prostotę i funkcjonalność. Pozwala na pochówek bez trumny i wielu materiałów, które trudno się rozkładają. Powstała koncepcja chowania zmarłych wertykalnie w plastikowych trumnach, szybko jednak została ona odrzucona. Ponadto cmentarze wertykalne pozwalają na ogromną oszczędność miejsca względem tradycyjnych cmentarzy. Między innymi dlatego pochówek wertykalny jest zdecydowanie tańszy od tradycyjnego.

Ile kosztuje pochówek wertykalny?

Szacuje się, że w porównaniu do zwykłego pogrzebu jest to ok. 15% kosztów koniecznych do poniesienia, natomiast w porównaniu do pogrzebu z kremacją – 20-25%. Pochówki wertykalne w Europie obecnie są możliwe tylko w Holandii. Projekty cmentarzy wertykalnych powstają również w Norwegii i Francji. 

Przykłady pochówków wertykalnych

Niejaki Humberto Reis zapisał pochówek wertykalny w swoim testamencie, a rodzina spełniła ostatnią wolę bliskiego. Pisał on: „Całe życie nikomu się nie kłaniałem i nie zamierzam tego robić również po śmierci. Dlatego chcę być pochowany w pionie”. Znany jest też przypadek opisywany przez prasę w 1800 roku majora Petera Billere’a pochowanego w sposób wertykalny. Na jego grobie widnieje napis: „Tu leży major Peter Billere, głową ku ziemi, nogami ku niebu”.

Autor

funerology@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *