Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Pogrzeb bliskiej nam osoby to trauma i rozpacz, której nie opiszą żadne słowa. Stajemy na krawędzi własnych możliwości, czując nieograniczone cierpienie i niewyobrażalny ból, który wydaje się nie do pokonania. To niezwykle trudne chwile, podczas których przestajemy myśleć racjonalnie. Przestaje obchodzić nas codzienność i rutyna, która otaczała nas dotychczas. Wszystko nagle zmieniło tor biegu, a odnalezienie się w nowej rzeczywistości jest niezmiernie trudne.

Zdarzenia losowe

Śmierć jest bardzo często nagłym zdarzeniem, na które ciężko się przygotować. Nie da się przewidzieć wypadków i innych losowych zdarzeń, wobec których dochodzi do tragedii. Bez względu na traumę, którą musi przeżyć najbliższa rodzina, to jednak na niej ciąży obowiązek godnego pochówku ich bliskiego. Co prawda, zakłady pogrzebowe gwarantują kompleksową obsługę pogrzebu, dzięki czemu nie musimy troszczyć się o wiele elementów ceremonii pogrzebowej. Jednakże, usługi świadczone przez te firmy niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe rodziny zmarłego.

Koszty pochówku

Koszty ceremonii pogrzebowej jest wypadkową wielu elementów. Pierwszym z nich są opłaty, jakie musi ponieść rodzina w zakładzie pogrzebowym. Wynajęcie kaplicy w domu przedpogrzebowym, obsługa pracowników firmy pogrzebowej, a także koszty trumny czy odzieży dla zmarłego są jednymi z bardziej elementarnych wyborów. Dodatkowo, w koszty zakładu pogrzebowego wlicza się tutaj również odbiór ciała z miejsca w którym nastąpił zgon, a także transport do pogrzebu i załatwianie spraw formalnych w ZUS, KRUS lub WBE. Kolejnymi kosztami niezbędnymi do poniesienia są te, związane z samą ceremonią pogrzebową, mowa tutaj o ofiarach za msze świętą, pracę organisty, bądź w przypadku pogrzebów świeckich – opłacenie usług mistrza ceremonii świeckiej. Jeżeli rodzina posiada grób, w którym spocznie zmarły, wówczas koszty ograniczać się będą jedynie do opłat prolongacyjnych (w przypadku grobów ziemnych) i/lub opłat za dochowanie do istniejącego grobu. W przeciwnym przypadku do całkowitej sumy będzie trzeba doliczyć opłatę za miejsce na cmentarzu, a także przygotowanie go. Jako koszty opcjonalne, nie są niezbędne do poniesienia, można uznać podziękowania dla uczestników pogrzebu w gazecie (tzw. nekrolog) lub opłaty za konsolację.

Prywatne ubezpieczenie na pogrzeb

Aktualnie zasiłek pogrzebowy jest zryczałtowany i wynosi zaledwie cztery tysiące złotych. W odniesieniu do pełnych kosztów pogrzebu koniecznych do poniesienia można powiedzieć, iż jest to jedynie kropla w morzu potrzeb dla rodziny przeżywającej odejście kogoś bliskiego. Dobrym rozwiązaniem gwarantującym nam możliwość przygotowania uroczystości pogrzebowej w takiej formie, jaką chcielibyśmy zapewnić zmarłemu, jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia na pogrzeb. Coraz więcej instytucji ubezpieczeniowych decyduje się na włączenie do swojej oferty „ubezpieczenia na pogrzeb”. Dzięki takiemu rozwiązaniu najbliższa rodzina nie jest obciążona wydatkami związanymi z pochówkiem, lecz finansuje je za pomocą polisy, którą opłacał zmarły za życia. Można powiedzieć, iż jest to swoiste rozłożenie pogrzebu na raty, które nie obciąży nadto budżetu rodziny. Niektóre zakłady pogrzebowe posiadają w swojej ofercie tego typu ubezpieczenia, których koszt jest niższy niż w przypadku zakupu bezpośrednio u brokera ubezpieczeniowego. Dzieje się tak, ponieważ beneficjentem środków z polisy staje się wówczas dom pogrzebowy, który w ramach sumy ubezpieczeniowej, ma zorganizować pogrzeb. Oczywiście, jego przebieg zgodny jest z wolą zmarłego określoną w trakcie podpisywania umowy.

Autor

kontakt@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *