Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Jak wiadomo, przesądów pogrzebowych jest naprawdę bardzo dużo, niemniej jednak nie wszystkie z nich są dla nas znane. Nikt nie lubi mówić o śmierci, ani o kwestiach związanych z organizacją pogrzebu, dlatego też nie zawsze chcemy rozmawiać o różnych zabobonach związanych ze śmiercią, a już tym bardziej nie wierzymy w nie. Przesądy pogrzebowe są swego rodzaju tematem tabu, nie mówi się na ich temat zbyt dużo, głównie ze względu na fakt, iż nie taktujemy ich poważnie, często uważamy, iż najzwyczajniej w świecie są wymysłem, bajaniem ludzi. Wiadomo, że tematy, które są związane ze śmiercią ludzie omijają myśląc, że ich nigdy nie będą dotyczyć. Śmierć i utrata bliskiej osoby nie jest łatwym czasem i powoduje, że nasze życie zmienia się w sposób diametralny. To co było kiedyś już niestety nigdy nie wróci i nie będzie takie samo.

Badania statystyczne

Utarło się mówić, iż w przesądy pogrzebowe najczęściej wierzą ludzie w małych miejscowościach i wsiach. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami statystycznymi uwzględniającymi płeć, miejsce zamieszkania, wiek oraz wykształcenie respondentów dotyczącymi przesądów pogrzebowych, prawdą jest, iż mieszkańcy wsi najczęściej wierzą w zabobony odnoszące się do śmierci. Inną cechą charakterystyczną osób wierzących w przesądy, był niski poziom ukończonej szkoły, większość z nich posiadała jedynie wykształcenie podstawowe. Wraz z wyższym poziomem edukacji, spadał odsetek osób uznających przesądy pogrzebowe za prawdziwe.

Najpopularniejsze przesądy pogrzebowe

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych przesądów pogrzebowych jest ten, który mówi, iż jeśli nie zorganizujemy pogrzebu osoby zmarłej i minie niedziela, to w ciągu najbliższego czasu umrze kolejna osoba z rodziny. W wielu mniejszych miejscowościach widać dużą tendencję do możliwie najszybszego organizowania uroczystości przez zakład pogrzebowy. Nie zostało to zbadane, jednakże może się wiązać z powyższym przesądem.

Innym dość specyficznym przesądem jest kwestia oczu zmarłego, mianowicie oczy powinny być zawsze zamknięte, a jeśli już są otwarte, nie można w nie patrzeć, gdyż patrzący, będzie kolejną osobą, która umrze. O ile w pełni można zrozumieć fakt zamykania oczu zmarłemu ze względów estetycznych i zwykłego komfortu psychicznego rodziny, gdyż lepszy wygląd zmarłego umożliwia łatwiejsza pożegnanie, o tyle nieprawdopodobnym jest kwestia patrzenia się w oczy zmarłego. Ilu przedsiębiorców pogrzebowych i pracowników domów pogrzebowych musiałoby umrzeć od tego przesądu?

Często też utarło się wierzyć, iż wynosząc trumnę z domu należy kilkukrotnie zapukać dnem trumny o próg. Miałoby to być związane z prawidłowym opuszczeniem ciała przez duszę. Niestety, osoby wierzące w ten zabobon nie potrafią powiedzieć co dzieje się z duszą, gdy ktoś umiera poza swoim domem lub w miejscu publicznym.

Podsumowując

Do naszego codziennego życia przedarło się wiele przesądów, pechowa trzynastka, wstawanie lewą nogą itp., trudno się, więc dziwić, iż obecne są także w tak tajemniczej sferze naszego życia jaką jest śmierć. Można z nimi walczyć, a można też uznać je za symbol naszej kultury. Wybór należy do Ciebie!

Autor

kontakt@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *