Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Pogrzeb to ostatnia chwila, podczas której rodzina może pożegnać się ze zmarłym bliskim, a także wesprzeć najbliższą rodzinę zmarłego. Niestety w praktyce często zdarza się tak, że jakaś część żałobników nie jest w stanie stawić się na uroczystości osobiście. Może chodzić o dzielące nas odległości lub bardzo szybko zorganizowany pogrzeb, kiedy trudno o natychmiastowy urlop. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być relacja pogrzebu online, wprowadzona już przez niejeden dom pogrzebowy na świecie. Taka usługa u nas jeszcze raczkuje, ale z pewnością z czasem zyska na popularności.

Uczestnictwo bez osobistej obecności

Pomysł na transmisję pogrzebu może się wydawać nieco kontrowersyjny. Warto spojrzeć jednak na to z zupełnie innej strony. Technologia dawno już wkroczyła do naszego codziennego życia. Rodziny często od siebie oddalone tysiące kilometrów, rozmawiają na co dzień przez różnego rodzaju komunikatory, również te pozwalające przekazywać obraz. Dlaczego nie skorzystać także z techniki, by móc „być”, chociaż nie osobiście, przy rodzinie i przyjaciołach w takim smutnym, ale szczególnym dniu? Nawet duchownym taka opcja nie wydaje się nie do przyjęcia. Biorą oni pod uwagę fakt, że uczestniczenie w pogrzebie bliskiej osoby ma istotne znaczenie, bez względu na to, w jakiej formie się ono odbywa. Także psycholodzy podkreślają, jak ważny jest udział w pogrzebie dla przebiegu procesu żałoby. W jaki sposób przebiega taka relacja on-line i jak to jest zorganizowane technicznie?

Pełen szacunek, godność i bezpieczeństwo

Obecnie jeszcze mało który zakład pogrzebowy oferuje taką usługę, jednakże jeżeli tylko istnieje możliwość i potrzeba skorzystania z niej, warto to zrobić. Na uroczystości dyskretnie obecny jest specjalista, dzięki któremu obraz z kamery jest przekazywany do sieci. Bliscy on-line mogą zobaczyć przyjazd do świątyni czy kaplicy, mszę czy przemówienie żałobne, marsz konduktu i sam proces pochowania. Działania profesjonalisty od przekazu on-line są nacechowane szacunkiem, a dane udostępnione ściśle określonemu gronu osób, które posiadają specjalny kod dostępu a samo łącze jest szyfrowane. Można mieć pewność, ze nikt niepowołany nie zobaczy transmisji. Później, w zależności od pakietu, można jeszcze przez jakiś czas oglądać video z pogrzebu bezpośrednio na stronie, która została w tym celu stworzona.

Podsumowując, usługa transmisji pogrzebu, oferowana przez zakład pogrzebowy to sposób na to, by przeżyć pożegnanie z bliskim oraz w pewien sposób wesprzeć także jego rodzinę. Z całą pewnością taka usługa stanie się i w naszym kraju coraz bardziej powszechna.

Autor

kontakt@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *