Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Pogrzeb jest niezwykle smutną, ale także potrzebną uroczystością. Przede wszystkim jest to czas, w którym najbliższa rodzina może ostatni raz pożegnać się ze swoim bliskim. Najbardziej rozpowszechnioną wersją tej ceremonii są pogrzeby religijne, obecnie coraz częściej można się spotkać również z pogrzebami świeckimi, które odbywają się bez udziału duchownego. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się jednak na pogrzeb spersonalizowany. Czym jest taka uroczystość i jak powstał ten trend?

Czym jest pogrzeb spersonalizowany?

Pogrzeb większości osób kojarzy się z mszą w świątyni i krótkim pożegnaniem na cmentarzu – jest to typowa forma ostatniej drogi. W przypadku pogrzebu spersonalizowanego bliscy zmarłego odchodzą mniej lub bardziej od konwencjonalnej formy. Istota polega na tym, by ceremonia nabrała osobistego charakteru, który będzie nasuwał na myśl skojarzenia ze zmarłą osobą. Elementy personalizacji mogą dotyczyć zawodu lub zainteresowań. Można zdecydować się również na inne, oddające charakter bliskiego szczegóły, np. puszczenie jego ulubionej piosenki.

Spersonalizowany pogrzeb – geneza

Pogrzeby spersonalizowane stały się popularne, ponieważ coraz więcej osób dąży do indywidualizmu w różnych sferach swojego życia. Idąc tym tropem, skoro można zaplanować motyw przewodni wesela, dlaczego nie uczynić tego samego w przypadku ostatniego pożegnania?

Drugą kwestią będzie  niewątpliwietroska o najbliższą rodzinę, na którą spadłby przykry obowiązek organizacji ceremonii. Wspieramy naszych bliskich za życia, więc wiedząc, jak trudne będzie dla nich nasze odejście, nie chcemy dokładać im trosk. Właśnie dlatego warto jeszcze przed śmiercią stworzyć zarys pogrzebu. Można ustalić, że żałobnicy mają ubrać się w ubrania o jasnych kolorach, zaznaczyć, w którym momencie powinien być wyświetlony pokaz zdjęć, czy zagrana piosenka. Wszystko zależy oczywiście od kreatywności.

Niewątpliwie spersonalizowanym pogrzebom „służy” odejście od Kościoła, które można zaobserwować w przypadku coraz większej liczby osób. Religijne obrzędy nie pozwalają na wprowadzenie bardziej radykalnych zmian w sztywnym harmonogramie nabożeństwa. Jedyne co można dodać od siebie to muzyka przed mszą czy ozdobienie świątyni kwiatami. To trochę mało dla indywidualisty.

Przykłady spersonalizowanych pogrzebów

Pogrzeb spersonalizowany, w jego podstawowej wersji, może być przykładem ostatniego pożegnania policjantów, strażaków lub żołnierzy. W trakcie ceremonii koledzy po fachu żegnają zmarłego, oddając w powietrze strzały lub włączając sygnały alarmowe. Podobna sytuacja ma miejsce przy uroczystościach funeralnych osób z charakterystycznymi zainteresowaniami, np. łowiectwem – znajomi z koła odgrywają często charakterystyczny dźwięk.

O spersonalizowanych uroczystościach pogrzebowych można mówić również w przypadku znanych osób, które często już przed swoją śmiercią planują szczegółowo, jak będzie wyglądał ich pochówek. Może warto pomyśleć i wziąć z nich przykład, by ułatwić bliskim trudne chwile?

Autor

funerology@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *