Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Z dnia na dzień nasze społeczeństwo jest coraz bardziej skomputeryzowane i skupione na świecie cyfrowym. Ze względu na nasze duże zaangażowanie w cyfrowej przestrzeni, także w branży funeralnej stawia się na innowacyjność i rozwiązywanie problemów, które jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu były nawet nie do pomyślenia. Mimo uświadamiania przez zakłady pogrzebowe, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, iż w ciągu całego swojego życia zostawia w sieci cyfrowej ogrom informacji.

Cyfrowe archiwum

Jak zostało wspomniane powyżej, każdy z nas, będąc tego świadomym bądź nie, posiada swoje cyfrowe archiwum w przestrzeni internetowej. Takimi zasobami są wiadomości mailowe, informacje zawarte na naszych kontach społecznościowych (np. Facebook lub Twitter), a także wszelkie dokumenty tekstowe, obrazy czy pliki video znajdujące się w chmurze. Warto zaznaczyć, że w przeważającej części tych zasobów, znajdują się nasze dane osobowe, a także IoT (Internet of Things – dane gromadzone przez urządzenia za pomocą sieci elektrycznej, są to funkcje typu inteligentny dom). Organizacja pogrzebu, a także spotkania w domu pogrzebowym są dość przytłaczające, dlatego w trakcie załatwiania formalności związanych z dziedziczeniem, najbliżsi raczej skupiają się na wartościach materialnych, takich jak mieszkanie, samochód lub konta bankowe. Niejednokrotnie jednak, nie mają nawet świadomości, iż ich zmarły członek rodziny pozostawił po sobie „cyfrowy majątek”, który w takich sytuacjach pozostaje w internetowej otchłani na całą wieczność.

Hiszpańskie rozwiązanie problemu

Przedsiębiorstwo z Hiszpanii, Mi Legado Digital, opracowało specjalny, inteligentny rejestr naszego testamentu, który oparty jest na technologii blockchain. Dzięki stworzonej przez nich  na platformie można w pełni kompleksowy sposób zarządzać swoją cyfrową spuścizną. System ten umożliwia zarządzanie testamentem zwykłym, czyli tym będącym ostatnią wolą zmarłego, a także zarządzanie zasobami internetowymi. W ramach zarządzania „internetowym testamentem” możliwy jest:

  • dostęp do płatnych subskrypcji online, takich jak YouTube Premium, Spotify czy Netflix
  • dostęp do zasobów mediów społecznościowych zmarłego,
  • zarządzanie kontami kryptowalut.

Ponadto, platforma umożliwia przeglądanie i zarządzanie informacjami dotyczącymi zdrowia, a także dziedzictwa genetycznego.

Działanie inteligentnego testamentu

Klient decydujący się na usługę inteligentnego testamentu, podpina do swojego konta wszelkie platformy, które mają podlegać dziedziczeniu. Ich aktualizacja będzie dokonywała się w czasie rzeczywistym. Dla klienta oznacza to mniej więcej tyle, iż od momentu założenia usługi i podpięcia konkretnych platform, wszelkie dane będą na bieżąco aktualizowane do czasu jego śmierci. Nie jest konieczne podejmowanie żadnych dodatkowych działań w trakcie funkcjonowania platformy.

Dodatkowe funkcjonalności

Z informacji dostępnych na stronie internetowej firmy możemy wyczytać, iż inteligentny testament umożliwia dodatkową funkcjonalność, jaką jest możliwość nagrania pliku video z mową pożegnalną, odczytywaną przez aktualnie zmarłego. Taki plik może zostać przesłany do rodziny i najbliższych przyjaciół zmarłego, albo do innych, konkretnie wskazanych odbiorców wiadomości. System umożliwia także opublikowanie mowy pogrzebowej na platformach, na których zmarły posiadał swoje konta, typu YouTube czy Vimeo. Część zakładów pogrzebowych już informuje swoich Klientów o możliwości założenia takiego konta.

Autor

kontakt@funerology.pl

One thought on “Twoja wirtualna spuścizna

  1. Firma idzie z duchem czasu, wiadomo przecież, że nowe problemy wymagają nowych rozwiązań. Ciekaw jestem kiedy polskie zakłady pogrzebowe zaczną oferować tego typu usługi. Z innowacjami jesteśmy trochę do tyłu, ale mimo wszystko problem jest coraz powszechniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *