Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Zgodnie ostatnio opublikowanym raportem w Wielkiej Brytanii może zabraknąć miejsc do pochówków już w przeciągu pięciu najbliższych lat. Jak wskazuje jeden z głównych ekspertów angielskich od spraw zdrowia publicznego należałoby spożytkować istniejące nieużytki lub kompostować ciała.

Statystyki i zielony pogrzeb

Profesor John Aston pracuje dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zgodnie z podanymi przez niego statystykami w Wielkiej Brytanii w ciągu roku umiera między 500 a 600 tysięcy osób. Jak wskazuje, jeśli obecne tempo pół miliona zgonów rocznie utrzyma się to miejsc na cmentarzach zabranie w ciągu 5 lat. Gdyby wszyscy zdecydowali się na „zielony pogrzeb” to można by zasadzić ogromne ilości drzew. Ten rodzaj pogrzebu miałby polegać na pochowaniu ciała w specjalnej trumnie wraz z innymi kompostowanymi materiałami (np. słoma, kawałki drzewa). Wykorzystując ten proces, potrzeba by około 30 dni na rozłożenie się ciała, a w miejscu nagrobków rosłyby drzewa i krzewy, znacznie poprawiająca brytyjski ekosystem.

Wykorzystanie zielonych nieużytków

Innym zaproponowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie zielonych nieużytków. Zgodnie z tym projektem, cmentarze miałyby powstawać w miejscach niedostępnych dla ludzi, takich jak pasy zieleni przy autostradach lub torach kolejowych. Zgodnie z obliczeniami, tylko w obrębie Londynu można byłoby uzyskać około kilkudziesięciu hektarów na miejsca grzebalne. Ciężko znaleźć informacje odnośnie tego jak miałyby wyglądać takie ceremonie, a w szczególności sposób „dostania się” do pasu zieleni przy autostradzie. Tymczasowe zatrzymywanie ruchu lub tworzenie specjalnych kładek wydaje się dość bezsensownym i kosztownym pomysłem. Jak do tej pory nie wypowiedzieli się na ten temat Kościół Anglikański ani właściciele zakładów pogrzebowych.

Pogrzeby na terenie własnej działki

Zgodnie z obowiązującym prawem, w Wielkiej Brytanii można pochować osobę zmarłą na terenie posiadanej przez siebie posesji. Jedynymi obostrzeniami jakie są związane z pochówkiem na terenie posesji jest:

  • – posiadanie prawa własności do danej działki,
  • – umieszczenie trumny na głębokości poniżej 70cm,
  • – bezpieczna odległość od źródeł wody pitnej,
  • – organizacja usługi przez wyspecjalizowany dom pogrzebowy.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taki grób umiejscowić przy ogrodach domów szeregowych, mimo wszystko nie zbyt wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest radykalny spadek wartości posesji, który po zorganizowanym pogrzebie sięga średnio 50 tysięcy funtów.

Autor

kontakt@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *