Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana osoba nie pełniła żadnej ważnej funkcji w swoim otoczeniu. Sama księga kondolencyjna pełni rolę swoistej pamiątki po zmarłym i uważana jest za stosowną pozostałość dla żałobników, będącą niejako wspomnieniem uroczystości pogrzebowej. Jak wygląda księga kondolencyjna wystawiana w czasie pogrzebu? Gdzie ją kupić i jaki jest jej koszt?
Co to jest księga kondolencyjna i jak wygląda?
Księga kondolencyjna ma zwykle postać oprawionego notesu z pustymi kartkami. Wewnątrz eleganckiej oprawy znajduje się od kilkunastu do nawet kilkuset stron, przeznaczonych do umieszczania wpisów kondolencyjnych. Okładkę księgi najczęściej wykonuje się z eleganckiej okleiny imitującej skórę. Na niej umieszcza się złoty nadruk z tytułem wybranym przez rodzinę. Pierwsza strona to miejsce na zdjęcie i kilka słów o osobie zmarłej. Pozostałe kartki pozostają puste.
Wpisy w księdze kondolencyjnej
Wpisem w księdze może być wspomnienie zmarłego lub inspirujący cytat. Na kartce umieścić można pokrzepiające słowa dla rodziny lub wyrazić swoje współczucie. Ze względu na to, iż księga kondolencyjna ma stonowany charakter, przez wielu uznawana jest za pamiątkę adekwatną do okazji. Uważa się, że jest zdecydowanie bardziej na miejscu, niż relacja fotograficzna czy film z pogrzebu. Księga kondolencyjna może być wspomnieniem uroczystości pogrzebowych, a także uczestników, którzy zdecydowali się wziąć udział w ostatnim pożegnaniu osoby zmarłej.
Do czego służą księgi kondolencyjne?
Zadaniem księgi kondolencyjnej jest stworzenie pamiątki dla rodziny zmarłego. Księga kondolencyjna wystawiana jest w miejscu publicznym, dzięki czemu wpisu mogą dokonać wszystkie chętne ku temu osoby. W przypadku uroczystości pogrzebowych ludzi znanych, księga kondolencyjna wystawiana jest w ważnych dla nich miejscach (teatr u zmarłych aktorów, ambasada przy śmierci polityka). Podczas uroczystości prywatnych księgę kondolencyjną umieszcza się w domach pogrzebowych lub kościołach. Bardzo rzadko jest to cmentarz, gdzie pamiątka mogłaby ulec zniszczeniu ze względu na zmienne warunki atmosferyczne.
Księga kondolencyjna – gdzie kupić księgę i ile kosztuje?
Koszt zakupu księgi kondolencyjnej nie jest wysoki. Można ją wykonać na specjalne zamówienie, bądź skorzystać z uniwersalnych wzorów. Zamówienia przyjmowane są zarówno w domach pogrzebowych, jak i na rozmaitych stronach sklepów internetowych bądź serwisów aukcyjnych. Księgi kondolencyjne mogą być również przygotowane przez niektóre księgarnie i sklepy z dewocjonaliami. Warto spytać o ich dostępność w najbliższym punkcie. Ile kosztuje księga kondolencyjna? Cena księgi kondolencyjnej uzależniona jest od ilości stron, typu okładki oraz sposobu personalizacji. Najtańszą księgę kondolencyjną można kupić już za Jej koszt mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Księga kondolencyjna online
Alternatywą dla papierowych ksiąg kondolencyjnych są ich elektroniczne wersje. Przybierają one postać specjalnych serwisów, na których zainteresowane osoby mogą pozostawić swój wpis. Internetowe księgi kondolencyjne mają zdecydowanie szerszy zasięg, niż swoje papierowe odpowiedniki. Wyrazy współczucia dla rodziny złożyć można z dowolnego miejsca na świecie, dlatego jest to chętnie wybierana forma zwłaszcza w przypadku śmierci osób sławnych. Długość wystawiania tradycyjnych i elektronicznych ksiąg kondolencyjnych uzależnia się od woli rodziny. Księga kondolencyjna online zwykle udostępnia się zaraz po śmierci i zamyka niedługo po uroczystościach pogrzebowych.