Księga kondolencyjna

Dawniej księgi kondolencyjne wystawiane były głównie podczas pogrzebów osób znanych lub zmarłych w wyniku katastrof. Obecnie, te osobliwe pamiętniki spotyka się także w trakcie prywatnych uroczystości rodzinnych, nawet wtedy gdy żegnana …

Pochówek wertykalny – zmarli pochowani na stojąco

Niektóre rozwiązania z branży funeralnej stanowią pewne innowacje. Choć nie są stosowane w wielu miejscach na świecie, mogą stanowić pewien wymuszony trend w przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy dość ciekawą koncepcję …

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich …

Bardzo często koniec życia wyznaczają czynniki od nas niezależne, między innymi tragiczne w skutkach wypadki. W 2020r., tylko w wypadkach samochodowych zginęło 2 480 osób. Jednak nagłych śmierci było znacznie więcej. W takich przypadkach bardzo często dochodzi do różnych obrażeń ciała. Złamane kończyny, różnego rodzaju rany, a nawet deformacje – głównie twarzoczaszki, które uniemożliwiają otwarcie trumny podczas pochówku. W takim przypadku przychodzi z pomocą nowoczesna technologia, rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3d pozwala rodzinie na pożegnanie się z ich bliskim, poprzez ukrycie wszystkich deformacji.

Po co wykonywać rekonstrukcję twarzy?

Każdemu zależy na tym, aby obecni na pogrzebie zapamiętali zmarłego tak jak wyglądał za życia. Podczas ostatniego pożegnania, uczestnicy pogrążeni w żałobie oczekują otwartej trumny. Zakłady pogrzebowe dokładają wszelkich starań, by nasi najbliżsi wyglądali naturalnie, jakby spali. Nie zawsze jest to proste. Kiedy zwłoki uległy poparzeniu i ciało zostało zwęglone nie zawsze jest materiał, by wykonać rekonstrukcję. Podczas upadku z wysokości czy wypadku samochodowego kości mogą być popękane i zdeformowane. Gdy nie była jeszcze możliwa rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D, takie uszkodzenia wymagały zabiegów specjalistycznych, które przywracały wcześniejszy wygląd zmarłego.

Standardowe metody rekonstrukcji twarzy

Standardowe metody polegają na szyciu fragmentów skóry. Rekonstrukcje tkanek twardych na przykład czaszki wykonuje się za pomocą gipsu plastycznego i wypełniaczy. Ciało poddaje się również zabiegowi balsamacji. Niestety wszystkie te działania nie są dokładne i estetyczne. A samo ich wykonanie, w przypadku bardzo skomplikowanych przypadków, może zająć nawet dwa do trzech dni. Przez co proces „naprawy” może trwać bardzo długo i opóźnić pogrzeb. Efekty tej pracy też nie zawsze sprostają oczekiwaniom rodziny zmarłego. Metoda 3D jest skuteczniejsza od standardowych form pracy wykorzystywanych w większości zakładów pogrzebowych. Skraca ona cały proces do kilku godzin roboczych a efekty są niebotycznie lepsze. 

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3d – jak jest wykonywana?

Wszystkie drukarki 3D wykonują swoją pracę w oparciu o trójwymiarowy model. Model taki tworzy się na podstawie dwuwymiarowego zdjęcia twarzy zmarłego, które jest skanowane i wprowadzane do programu komputerowego, który następnie dzieli wydruk na warstwy i drukuje. Wykonanie takiego wydruku trwa kilka godzin. Następnie forma zostaje wykończona, aby nie było widać na przykład podpór czy innych elementów technicznych służących do wykonania odlewu.

Podczas rekonstrukcji twarzy za pomocą druku 3d, do elementów wykończenia należy także nadanie odpowiedniej barwy poszczególnym elementom twarzy bądź jej części tak, by jak najmniej przypominały element sztuczny. Technicy starają się, aby jak najbardziej przypominał naturalną tkankę. Następuje to poprzez malowanie na gotowym wydruku, bądź wydruk był już w opcji koloru. Czas wykonania całości w porównaniu z tradycyjną metodą jest diametralnie krótszy. Cała rekonstrukcja powinna trwać najdłużej 1 dzień, co nie wpłynie na termin pogrzebu, a na pewno nie będzie powodem opóźnień.

Autor

funerology@funerology.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *